(ze starého blogu - 14.8.2016)
A dneska si dáme recenzi na knihu, na kterou jsem se hrozně moc těšila, jelikož je to třetí díl a já mám doma dva předchozí.
Jedná se o knihu Buchenwald peklo na kopečku, kterou napsal Flint Whitlock. Jak už asi víte, tak ráda čtu knihy na toto téma, protože si myslím, že by se na takovou událost nemělo zapomínat a já se ráda dozvídám nová fakta o tomto období.
ANOTACE:
Každodenní život mezi mučením, hladověním a pseudolékařskými pokusy. Na území obývaným civilizovaným německým národem existovalo místo, kde stráže SS bez omezení mučily, vraždily a nechávaly hladovět desetitisíce bezbranných vězňů. Kde nacističtí lékaři mohli volně provádět děsivé pseudolékařské experimenty, a studnice zla neměla žádné dno. Kniha popisuje každodenní život v koncentračním táboře Buchenwald, kterému vládli lidé bez svědomí a zábran. Až ji budete číst, je pravděpodobné, že budete prožívat velmi nepříjemné pocity, avšak díky ní budete moci porozumět, co koncentrační tábor Buchenwald přesně znamenal.
Co já na anotaci?
Samozřejmě jsem anotaci vůbec nečetla, protože bylo úplně jasné, že knihu budu mít, protože mám doma dva předchozí díly. Docela by mi vadilo, kdybych měla doma jen dva díly a o třetím dílu bych věděla, jen to, že existuje. Jsem ráda, že mám doma kompletní sérii, protože mě tématika holocaust, koncentrační tábory atd.. zajímají.
RECENZE:
Kniha se mi četla velmi dobře, stejně jako předchozí dva díly. Je to taková ta kniha, kterou nečtete v kuse jako příběh. Četla jsem ji spolu s další knihou, takže jsem si vždy přečetla dvě až tři kapitoly, protože je to silné téma, když bych knihu zhltla najednou, nic bych z toho neměla, takhle jsem o tom přemýšlela a hodně jsem si zapamatovala.
Třetí díl obsahoval každodenní život v Buchenwaldu, nejen život zajatců, ale poukazoval i na esesáky, vedoucí, kápa a i lékařů. Docela dost se kniha opakovala z minulých dílů. Myslím si, že tak čtvrtina byla z předchozích dvou dílu, zbytek byl nový. Dokonce i plno fotografií bylo v minulých dílech.
Dozvěděla jsem se, proč lékaři dělali pokusy na lidech, jaké pokusy to byly, a co chtěli "doktoři" dokázat. Dále bylo v knize zobrazeno, jak muklové pracovali, kde pracovali a co za práci dostávali. To vše souvisí i s mučením vězňů, o kterém se též v knize píše.
Líbilo se mi, že v knize autor popisuje i dění války, kdy a kdo se kam přemístil, jaké nálety byly, kdo je vedl, jak se zdařily. Hodně nových věcí jsem se díky této knize dozvěděla, takže jsem ráda, že jsem si ji přečetla a určitě se k ní někdy vrátím.
Na konci knihy jsem se dozvěděla, jak vše dopadlo a jak dopadli ti, co ubližovali v táborech.
Za tuto sérii jsem ráda, jak už jsem psala, o tuto tématiku se zajímám a ráda si něco nového přečtu na toto téma.
1. díl Buchenwaldské bestie - Skoro celá kniha je o manželech Kochových. Karl Koch byl velitelem v Buchenwaldu a o jeho ženě se říká, že to byla šílená bestie. Tento díl byl skvělý, díky němu jsem se dozvěděla plno zajímavostí.
2. díl Přežil jsem Buchenwald - Druhý díl byl o muže jménem Louis Gros, který přežil Buchenwald, nebyl to totiž žid, takže se s nim zacházelo trošičku jinak. Velmi podařený díl.
3. díl Buchenwald peklo na kopečku - Byl díl, který se mi líbil asi nejméně.
Pokud se též zajímáte o tématiku holocaust, doporučuji si tuto sérii přečíst.
Kniha byla vydána nakladatelstvím GRADA Publishing pod:
Žádné komentáře:
Okomentovat