Krásný večer,
jak asi víte, tak ráda čtu knihy na téma holocaust, druhá světová válka atd... Měla jsem možnost si přečíst knihu KLUK V LESE v práci a vzhledem k tomu, že to je povedená kniha, tak jsem si řekla, že na ni musím upozornit i zde na blogu. Knihu napsal Maxwell Smart. Jedná se o skutečný příběh, který zažil sám autor.
Samozřejmě mě nejprve nalákala obálka a až poté anotace. Obálka je velice povedená a naláká snad všechny čtenáře, kteří čtou rádi knihy o židech a válce.
Jaká nakonec kniha byla? To se dozvíte v celém článku.
Anotace:
V příběhu Maxwella Smarta se spojuje zdánlivě neslučitelné. Traumatická zkušenost dítěte, jemuž se za druhé světové války dařilo unikat nacistům, s životní dráhou self-made mana, jenž si dokázal vybudovat plnohodnotný život v Kanadě. Živelný obchodní talent, který Maxwellovi zajišťoval úspěch na černých trzích poválečné Evropy i na realitním trhu v Kanadě, zase míchá s talentem uměleckým, který rozvinul do té míry, že se zařadil mezi přední postavy kanadského abstraktního expresionismu.
Po všem strádání a těžkostech, s nimiž se ve velmi raném věku musel poprat na vlastní pěst, dostal Maxwell Smart mimořádný dar. Díky úsilí několika organizací a jedinců, kteří dodnes mapují osudy obětí holokaustu, mohl po zhruba sedmdesáti letech dospět k určitému završení a nalézt klid duše. Jeho paměti mimo jiné vzdávají hold této mravenčí a zároveň heroické práci.
Konstantou fascinujícího oblouku, který se klene mezi ortodoxně židovskou domácností v polsko-ukrajinském městečku a vilou na montrealském předměstí zůstává nezdolná osobnost Maxwella Smarta, kterému matka vštípila, že musí přežít… a on ji poslechl.
Recenze:
Knihu přeložila Johana Horálková a u nás ji vydalo nakladatelství Pangea, což spadá pod Knihy Dobrovský.
Na začátku knihy najdeme mapu hranic a věnování. Dále následuje poděkování a dvě předmluvy. První předmluva je od Joea Kinga novináře a historika, který pomáhal Maxwellovi při psaní této knihy a druhá předmluva je přímo od autora.
V první části nám autor přiblíží kde vyrůstal, s kým a co dělala jeho maminka, tatínek a další blízký příbuzní. Popíše začátek války u nich ve městě Bučač, jak to probíhalo u nich po tajné dohodě Ribbentrop-Molotov a po Operaci Barbarossa. Jak umřel jeho tatínek, a jaký byl život v židovském ghettu, kde bylo namačkaných několik rodin v jednom bytě. Popíše poslední čas s matkou a dědou.
Ve druhé části je už dvanáctiletý Oziak Fromm schovaný u statkáře u lesa, po kterém chodí ukrajinští banderovci a odvádějí Židy na policii. Nakonec i on skončí v lese a snaží se přežít. Na konci této části se dozvíme, kam se dostal těsně před koncem války.
Ve třetí části nám Oziak popíše, jak se dostal do Kanady, jakou tam měl práci, proč si změnil jméno, jak založil rodinu a jak se z něj stal umělec, kterým vždy chtěl být.
A v poslední části ožívá minulost. Maxwell podává rozhovor pro dokument a setkává se s rodinami dětí, se kterými byl v kontaktu v době, kdy se skrýval v lese.
Po příběhu si můžeme přečíst slovo závěrem, o které se postarala Emeritní profesorka Carol Zemelová.
Následuje obsáhlý slovník, ze kterého se dozvíme plno historických informací a poté si můžeme prohlédnout fotografie. Na úplném konci je rejstřík.
__________________
Mě se kniha moc líbila. Jsem ráda, že jsem si mohla přečíst další příběh člověka, který přežil druhou světovou válku a jsem ráda, že do knihy zapsal i život po válce, tedy život v Kanadě.
Knih KLUK V LESE vydalo nakladatelství DOBROVSKÝ pod značkou:
příběh se šťastným koncem :) zní to lákavě :) osobně tyto příběhy moc nečtu, ale tenhle mě láká :)
OdpovědětVymazatJá osobně skutečně příběhy lidí z války příliš nevyhledávám. Ale je dobře, že stále vycházejí a můžeme si z nich něco odnést.
OdpovědětVymazatGreat blog
OdpovědětVymazatPlease read my post
OdpovědětVymazatPodobné knihy mě zajímají. Určitě se po ní podívám. 🙂
OdpovědětVymazat