sobota 23. listopadu 2024

Vlci: Skutečné příběhy - Michał Figura

Zdravím.
Vánoce se blíží...kupujete knihy jako dárky pod stromeček? Jestli ano, tak dneska vám dám krásný tip na úžasný komiks pro milovníky zvířat a přírody. Není to komiks jen pro děti, určitě potěšíte i dospělého čtenáře. 

Komiks Vlci: Skutečné příběhy napsal Michał Figura - polský přírodovědec, člen sdružení Vlk, které se zabývá výzkumem a ochranou vlků, rysů a medvědů v Polsku. U nás knihu vydalo nakladatelství HOST a v celém článku si můžete přečíst, co kniha obsahuje a jak se mi líbí.

Anotace:
Přírodopisný komiks napínavý tak, až se vám místy bude tajit dech! ... Vyjí na měsíc, požírají Karkulky, zuřivě cení tesáky? Ne, opravdoví vlci vůbec nejsou tak hrůzostrašní! Právě naopak — v komiksu Vlci. Skutečné příběhy zjistíte, jak úžasná a fascinující zvířata to jsou. A poznáte, jak jejich život vypadá doopravdy. V příbězích osmi vlků se dozvíte mnoho zajímavých informací ze života těchto neobyčejných šelem a kromě toho nahlédnete do postupů, které se používají při jejich výzkumu a ochraně.

Jak velká jsou vlčí teritoria? Jak se vlci starají o svá mláďata? Proč se vydávají na dlouhé putování? Jak je vědci sledují a proč sbírají jejich trus?

Když se spojí autoři bestsellerového atlasu Mapy s přírodovědcem, který se zabývá výzkumem a ochranou vlků, vznikne úžasná kniha o životě vlků i o tom, jakou roli v něm hrajeme my lidé.
Skutečný příběh o vlcích a lidech.

Recenze:
Komiks přeložila Michala Benešová a ilustrovali ho Daniel Mizieliński a Aleksandra Mizielińska.

Hned na začátku najdeme mapu Polska, na které jsou zakreslené události a trasy kudy vlci z příběhů putovali. Následuje 8 příběhů vlků, které doprovází i technické informace a zajímavosti (rozeznávání stop psích a vlčích, jak zjišťují informace z exkrementů atd...).

1. příběh: Szelina - sledování vlčice, která ztratila obojek, ale i tak dostali údaje, které jim stačili.
2. příběh: Grapa - z roku 1997, ze Slezských Beskyd, a tady jsem se dozvěděla plno zajímavostí o fotopasti.
3. příběh: Halna - rok 1995 a Živecké Beskydy. Vlk samotář a velké smečky. Tady jsem pochopila, že stopování a zkoumání vlků není jen práce, ale člověk, který to dělá může k takovému vlkovi citově přilnout a jeho ztrátu pak nese velice špatně.
4. příběh: Luna - štěně, co byl nakonec vlk. Krásně nám tady ukážou, jak je těžké vracet divoké zvíře zpět do volné přírody.
5. příběh: Kampinos - záchrana sraženého vlka z roku 2017, návrat do přírody a následné jeho sledování. To byl krásný příběh.
6. příběh: Jung - bohužel jsou v lesích pasti a do jedné se chytí vlk, kterého zachrání a pomůžou mu se dostat zpět mezi své.
7. příběh: Miko - rok 2018 a další sražený vlk. Bohužel v tomto příběhu se dozvíme, že existují i pytláci, který nikdo nedokáže jen tak chytnout a usvědčit.
8. příběh: Kosy - i poslední příběh je smutný. Kolik lidí se musí podílet na zastřelení vlka, kolik to dá práce, ale tady to marné nebylo. 
_____________

V komiksech najdeme plno technických informací, jako např.: Jaké vybavení si sebou berou na uspání vlka, jak funguje obojek, který nasadí po uspání vlkovi na krk pro jeho stopování a zkoumání. Co všechno dokážou zjistit z exkrementů, jak funguje fotopast a co dokáže všechno zachytit. Jak fungují vlčí smečky, a co dělají s nejslabšími vlky.
_____________

Na závěr komiksových příběhů vlků najdeme přílohu, která obsahuje:
- popis vlka
- mapu výskytu vlků v Polsku
- mapu výskytu vlků v Evropě
- často kladené otázky
- medailonky autora a biologů
- fotografie
- a samozřejmě zdroje
_____________

Nejen, že byli příběhy vlků moc pěkné, jak textově, tak i ilustracemi, ale byli i dost nabité informacemi. Určitě doporučuji! Mě se komiks moc líbil a určitě jím uděláte někomu radost, pokud ho koupíte jako dárek k Vánocům.

Knihu VLCI: SKUTEČNÉ PŘÍBĚHY vydalo nakladatelství:

Žádné komentáře:

Okomentovat