Krásný večer!
Dnes tu mám pro vás recenzi na knihu DÍVKA Č. 37 od španělského spisovatele Christian Gálvez. U nás knihu vydalo nakladatelství Metafora a já ji mám doma už pěkně dlouho. Přečetla jsem ji na začátku března a dodnes si děj pamatuji dost přesně a jsem ráda, že jsem se zase dozvěděla o člověku/hrdinovi, který zachraňovat lidi před koncentrákem.
Anotaci i mou recenzi najdete v celém článku.
Určitě mi dejte vědět, jestli knihu znáte a jestli znáte hlavní postavu G. Wolfa.
Anotace:
Emocemi nabitý příběh dvou generací propojených válkou, srdcem a uměním.
Jeden telefonát. Jeden nalezený průkaz nacistického vojáka. A v něm jedna rukou připsaná věta, jež v roce 2019 v nitru jeho mladé nálezkyně rozpoutá doslova bouři: Hannah, dívka č. 37. G. Wolf.
Jméno Wolf náhle vystoupí na povrch jako základní vodítko. Jeho prostřednictvím se Hannah ponoří do osudu své stejnojmenné babičky, která jako malá prožila druhou světovou válku v nacisty okupované Itálii a tuto rodinnou odyseu své vnučce nikdy nesvěřila.
Minulost a současnost se pro Hannah střetávají v jediném městě: ve Florencii, městě mostů nad řekou Arno, jež se v roce 1944 stalo svědkem krutostí a barbarství páchaných nacisty. Bylo však i místem, kde stateční muži a ženy zachraňovali nejen životy ohrožených Židů, partyzánů a kohokoli, kdo se ocitl ve špatný čas na špatném místě, ale také vzácné umělecké památky a kulturní odkaz.
Pár statečných, kteří do temnoty zuřícího válečnému konfliktu vnášeli pomyslný paprsek světla.
Román překypující vášnivou láskou k životu ve strhujícím tempu vynáší na světlo zapomenutý osud německého konzula v Itálii Gerharda Wolfa a události, jejichž důsledky se i v dnešní době dají vnímat jako varování. Je současně i poctou člověku, který navzdory riziku pomáhal všem kolem sebe a před zničením zachránil také Ponte Vecchio, nejslavnější most ve Florencii.
Recenze:
Knihu přeložila Kateřina Tomcová.
Styl psaní a překlad mi sedl. Kniha obsahuje totiž dvě dějové linie, přítomnost a minulost, což mám na knihách moc ráda. Hlavně ohlédnutí do minulosti mě vždy baví. V tomto románu se vracíme do období druhé světové války do Itálie.
Moc hezky napsaný román, tajemná minulost, pátrání po minulosti babičky, dojemné chvilky a napínavé okamžiky.
_______________
O příběhu:
První linka je příběh vnučky Hannah, žijící ve Španělsku, studující ve Florencii. Její babička se jmenovala také Hannah a byla to židovka. Po její smrti u ní doma najde Hannah průkaz německého vojáka, při ohledání najde na poslední stránce nápis Hannah, dívka č. 37. G. Wolf. Babička ji nikdy o válce nevyprávěla, co to má tedy znamenat? Hannah začne pátrat, aby zjistila, co dělá průkaz u babičky, a co znamená ten nápis na poslední stránce.
Druhá linka se odehrává v období druhé světové války. Do minulosti se tedy vracíme za Gerhardem -německým konzulem z Florencie a jeho nelehké situaci. Gerhard chránil umění a díky němu se plno obrazů slavných malířů dochovalo dodnes. Nejen umění, ale i lidi ze svého města zachraňoval, a právě toto je podle skutečnosti. Gerhard opravdu žil a byl to hrdina té doby.
______________
Ano další román z druhé světové války, tentokrát se nejedná o příběh z koncentračních táborů, ale i tak mě příběh bavil a vřele ho doporučuji všem milovníkům historických románů z období druhé světové války.
Příběh je napsán podle skutečné události, kterou by měl znát každý, kdo se zajímá o druhou světovou válku. Z knihy Gerhard Wolf - německý konzul z Florencie opravdu žil a byl to hrdina, který zachraňoval lidi a umění ze svého města.
Znáte tuto knihu?
Knihu DÍVKA Č. 37 vydalo:
To zní hodně zajímavě. :) Učitě si píšu na seznam, ale v současné době se budu válečné tématice spíše vyhýbat...
OdpovědětVymazatDěkuji za zajímavý tip. Myslím, že by se mi kniha líbila. 🙂
OdpovědětVymazatlíbí se mi, že se píšou i jiné knihy z období války... že jsou mimo koncentrační tábory :) osobně nemám teď moc čtecí období, takže se kniha na můj seznam nedostane :)
OdpovědětVymazatJelikož je mi toto téma blízké a čtu tyto knihy, tak jsem si ji napsala na seznam. :-) Já teď zrovna čtu. ,,Zase se shledáme" :-)
OdpovědětVymazatTaké jsem četla a hodně se mi líbila.
OdpovědětVymazat