pátek 25. června 2021

1913 Léto jednoho století - Florian Illies

Zdravím všechny! 
Konečně pátek. Už se těším na dovolenou. Ještě týden a kousek a budu mít volno. Dneska tu mám recenzi na knihu, o které jsem psala v přečtených knihách.
Kniha 1913 LÉTO JEDNOHO STOLETÍ mě zaujala hlavně proto, že jsem si říkala, že bych měla více číst naučnou literaturu, literaturu faktu či knihy o historii. Autorem knihy je německý spisovatel Florian Illies a vydalo ji nakladatelství HOST.
Měla jsem trochu strach, že mě kniha nebude bavit, ale díky skvělému zpracování jsem měla knihu přečtenou poměrně rychle a hned jsem se vrhla na pokračování.
Anotaci i mou recenzi najdete v celém článku.

Anotace:
1913: rok, kdy se zdá, že vše je možné. Doba nebývalého rozkvětu, kdy vznikají extrémní umělecká díla, jako by už neměl přijít žádný zítřek. Zároveň je však už ve vzduchu tušení rozpadu, toho, že lidstvo ztrácí svou nevinnost. Rok, kdy se prudce střetává devatenácté a dvacáté století. Proust hledá ztracený čas, Malevič maluje čtverec, Kafka píše nekonečně dlouhé a nezměrně krásné dopisy Felici Bauerové, Stravinskij a Schönberg vyvolávají neslýchané skandály, Duchamp montuje kolo na kuchyňskou stoličku, Kirchner zas a znovu maluje Postupimské náměstí. Patnáctiletý Brecht se stává šéfredaktorem augsburského školního časopisu a dvanáctiletý Louis Armstrong se poprvé chopí trubky. Joyce a Musil si dávají kávu v Terstu, Freud a Rilke pro změnu skleničku v Mnichově. V Essenu se otevírá prototyp prvního supermarketu Aldi, v Miláně zase první filiálka módního domu Prada. Do Vídně k Trojanovským přijíždí pod krycím jménem Stavros Papadopulos Stalin a v Mnichově prodává jeden rakouský pohlednicový malíř jménem Adolf Hitler své chabé městské veduty.

1913: počátek a konec, triumf a melancholie, vše se prolíná a stává se uměním. Po tomto roce už nic není tak jako dřív. Brilantní stylista Florian Illies s tichým humorem vyvolává k životu kouzlo klíčového okamžiku kulturních dějin.

Recenze:
Kniha vyšla v roce 2015, ale tento rok vyšel dotisk. Jsem ráda, že vydali knihu ještě jednou, jelikož stojí opravdu za to. Knihu skvěle přeložil Tomáš Dimter.

Období před 1. světovou válkou, tedy rok 1913. Tento rok nám autor přiblížil zábavnou formou. V knize není souvislý nudný text, ale kniha obsahuje několik krátkých vyprávění o významných osobách, které jsou ve 12ti kapitolách. 12 měsíců, proto 12 kapitol. Tento styl mě velmi bavil. Co se stalo, a v jakým měsíci, to mě opravdu nadchlo. Brala bych více takových knih o jiných obdobích.

V knize se objevují významné osobnosti jako např. Franz Kafka, Hermann Hesse, Gustav Klimt, Thomas Mann a samozřejmě i Adolf Hitler se Stalinem.
Je to skvělý průřez kulturním děním, vědou, medicínou a politikou. Napsané je to tak, aby se čtenář nenudil, tedy s občasnou ironií. Informací je v knize opravdu hodně, pro mě byly dostačující, jen některé osobnosti jsem si musela vyhledávat na internetu, abych vůbec věděla o koho se jedná. 
Bavilo mě nakouknutí do života umělců a všem knihu doporučuji.
 
Já se vrhám na další díl a doufám, že bude stejně dobrý.

Doporučuji mít u čtení při ruce internet, jelikož některé postavy nejsou u nás tak známé. Já si plno postav hledala na internetu a jsem ráda, že jsem je díky této knize poznala.

Knihu 1913 LÉTO JEDNOHO STOLETÍ vydalo nakladatelství:

4 komentáře:

  1. kniha zní zajímavě ani jsem netušila, že taková existuje :)

    OdpovědětVymazat
  2. Zajímavé, možná si knížky taky koupím. Děkuji za tip. 🙂

    OdpovědětVymazat
  3. Upřímně, podle obálky bych se u knihy nezastavila. Ale podle toho jak ji popisuješ, by byla přesně pro mě. :) Děkuju za zajímavý tip.

    OdpovědětVymazat